Bring your child to Mozaika nursery from its birth

We prepare new program for the kids with parents every week. You can relax while your child will be playing with the toys he/she likes and which are didactic. They will also get acquianted with new kids.

Experienced and friendly instructor will be taking care of you. She will be happy to answer any questions and talk to you about everything you are not sure about connected to raising kids.

The course includes a two-hour evening workshop for families called Well-being with toddlers and three years olds.

Practical information

When?

Wednesdays 10:30-11:30, 20. 9. 2017 – 24. 1. 2018, next workshop will be Tuesday August 29, 2017 at 5 pm.

How much does it costs?

2450 Kč

We are not VAT payers.

What do you need?

Slippers and comfortable clothes.

Come visit us, please contact directly martina.prusova@montessorimozaika.cz

Klub maminek

Využijte MIKROJESLE pro nejmenší děti

Třída je uzpůsobena pro dopolední i celodenní docházku dětí. Děti tu rostou společně a přitom zažívají přátelskou atmosféru domácího prostředí. Učí se pečovat o sebe i o zvířata ve třídě. S každým dítětem pracujeme individuálně a pomáháme mu, aby naplno rozvíjelo své možnosti. Společně řešíme každodenní situace a učíme se, jak reagovat zdvořile.

Praktické informace

Kdy probíhá program?

Ve třídě je možná docházka celodenní (8:00–16:00) i dopolední (8:00–12:30). Děti přicházejí mezi 8:00 a 8:15, vyzvednete si je ve 12:15 nebo mezi 15:30 a 16:00.

Vaše dítě k nám může chodit 2–5 dní v týdnu podle vašich potřeb a možností. Na všem se osobně domluvíme a rádi vám vyjdeme vstříc.

The program is free for parents who are actives on the labor market, there is a support from Ministry of Labour and Social Affairs and the European Union.

In kindergarten the children need:

It is better if you write the child´s name on it. On the clothes use the descriptor for textiles, for toothbrush and toothpaste CD descriptor.