I need to call to the classroom

For the youngest children +420 702 021 833
For nursery +420 724 649 010
For elementary school +420 602 237 605

E-mail of the staff you will find on their personal pages.

The Child is ill

It is child’s birthday

Talk to the teacher 1-2 weeks in advance. We love to celebrate birthdays all together.

I want to know how my child is doing in Mozaika

Every day the kindergarten teachers are available during the transfer of children (3:30 p.m. to 4:00 p.m.). We are happy to talk to you, to exchange few words. If your child already attends school, you can send send us an e-mail anytime. Regularly, two times a year, we plan a consultation with each parent, where we discuss all important (in November and April). At the end of January and June, you will receive the progress report.

I am interested in meetings, courses and events

Do you want to get know better with other parents, children and teachers? Or do you want to know what we prepare for you? Check out our calendar! There you will find dates of the meetings, courses, trips and other events. You can also check actual invitations. We post daily news on Facebook.

Chci vědět, co je k jídlu, nebo odhlásit oběd

Pro děti vaříme z čerstvých surovin, velkého množství zeleniny, kombinujeme masová jídla s vegetariánskými (které obsahují přiměřené množství luštěnin v dobře stravitelných formách). Sklízíme zeleninu, bylinky i ovoce z naší zahrady, mléko i mléčné výrobky. dovážíme od BioVavřince. Využíváme cenné zdroje živin jako jsou semínka nebo ořechy. Jídlo je pro nás důležité a stále pracujeme na tom, aby byl jídelníček pestrý a vyvážený. Co je ovšem nejdůležitější – i toto zdravé jídlo dětem od prvního dne chutná.

Týdenní menu najdete na české verzi stránky

Plníme program skutečně zdravá škola

Plnime program SZS_250x250

Seznam alergenů

alergeny

Vybavení pro dítě do školy

Co dítě do školy potřebuje?

A pen-case containing

Needs for drawing

In addition

According to the season, children will need skis or cross-country skis, ice-skates, a bike, a swimsuit, clothing for gymnastics and athletics.

There is no need for kids to have a briefcase, a comfortable backpack is better. It helps if you sign things for example; a CD descriptor, and every thing else will have own place in the pen-case.

We will buy

Procvičování v případě nepřítomnosti

Děti mohou procvičovat následující

1. ročník

2. ročník

3. ročník

4. ročník

5. ročník

6. ročník

7. ročník