We create baby-friendly enviroment, where they…

Thanks to a huge range of activities and tools, the children always have plenty of encouragement. We help them to fully develop their potential, regardless their needs.

Your child will gain the best start in life. You can put your mind to the job, younger child or just relax.

Both adults and kids feel great at our place

We care about relations

In the classroom, among teachers and also with you, parents. We know that it is you who perfectly knows your child. That is why we want to cooperate with you as well as can be.

We always have plenty of time for your child

One teacher cares for 4-12 children. Everyone enjoys the daily program in peace and with a smile.

We stand for respecting access to children

We take advantage of their strenghts and we adapt to the needs of each of them. We support independence, responsibility and a slight curiosity.

Podporujeme v dětech radost z učení

We use methodology of Marie Montessori. Using all the senses, children naturally learn to understand the laws of nature, to count and to write. They master the basics of reading, writing and English speaking in kindergarten.

Chceme, aby se k nám děti těšily

Na kamarády, na nás i na to, co nového si dnes vyzkoušejí. Spokojené dítě je u nás na prvním místě.

Co o nás říkají rodiče

Líbí se mi, že se děti odmala učí cizí jazyky. Náš syn mluví anglicky líp než my a díky rodilým mluvčím navíc chytá ten správný přízvuk.

Petr, tatínek

Objeli jsme asi deset školek v okolí. Chtěli jsme školku, kde budou s naším dítětem mluvit s respektem. Ale když jsme přijeli do Mozaiky, viděli to prostředí a skvělý přístup učitelů, málem jsme se rozplakali. Ani jsme nevěřili, že je to u nás taky možné.

Anna, maminka

Když náš syn začal chodit do Mozaiky, viděli jsme u něj úžasný rozvoj. A přitom to všechno probíhá nenásilně. Děti ani neví, že se něco učí.

Petra, maminka