A school where your children will feel like they belong

Mozaika

Whether your child likes to play outside or to read in peace, they will fulfill their potential with Mozaika. This is our promise. We invite you to come and take a look at how we are fulfilling it.

Budova základní školy Montessori Mozaika při pohledu z venku

We create a respectful environment for the natural development of every child

More about mozaika→
Large garden and beautiful surroundings
Professional Montessori environment for children’s development
Loving
atmosphere
English-speaking
teachers
We are here for you

Mozaika is a safe place
for you and your children.

Summer camps for children

During the summer, we prepare themed camps for children. There is lot of fun, games, knowledge and stories that they will experience together with their friends and our experienced staff.

What we do after school

We organise regular events

Pro celou rodinu organizujeme divadelní představení, Svatomartinskou sousedskou slavnost i další akce. Pro dospělé připravujeme přednášky a kurzy. Podívejte se, co se v Mozaice právě děje.

What's new

Courses for parents

Děti se přirozeným způsobem učí zodpovědnosti,  pečují o zvířata, rostliny a prostředí třídy. Staráme se o to, aby děti trávily hodně času pohybem v přírodě.

Courses for parents and teachers
Children and adults like Mizaika

“Když před časem studenti natáčeli o své škole video, několikrát tam zaznělo slovo "rodina". Věřím, že to mysleli vážně. Pro nás, rodiče, je Mozaika úžasný přístav, bezpečné prostředí, ve kterém se naše ratolesti mohou rozvíjet a proměňovat z batolat v sebevědomé, samostatné, a současně kooperativní jedince. Doufám a věřím, že "rodinné" vazby jen tak nevyprchají, a samostatnost a cit pro pomoc druhým vydrží už napořád.”

Kateřina Č.