Working with our hearts

Mozaika

We know how important it is for children to have a good relationship with their teachers. We put our heart into working with them. That's why we all have a good time at Mozaika.

Táňa Kadlecová - ředitelka MŠ a ZŠ Mozaika
I want the best school for our children

I am here to make sure the children are happy every day while developing to their full potential. And to make everything work. I create the best possible conditions for teachers and other team members to do their jobs well.

Táňa Kadlecová
Founder and headteacher

Vision

The wellbeing of our children and students is important to us and also that they know their strenghts and know how to develop them so that they can overcome their weaknesses. We want students to be able to use thier abilities for their own benefit and for the good society.

profesionality
Nature
kind environment
cooperation
Staff

Qualitatively and respectfully

Dává vám naše práce smysl?
Chcete být součástí naší Mozaiky?

Podívejte se na otevřené pozice nebo nám pošlete e-mail s vaším životopisem.

otevřené pozice
Galerie

Jak to u nás vypadá?

Příběh

Jak to začalo
a kde jsme nyní

2007

Přípravy na to, co přijde

Táňa inspirovaná zkušenostmi ze stáží v Paříži a okolí i z doby, kdy učila na úžasné škole v Praze, začala hledat v okolí Mnichovic školu, která by podporovala rozvoj dětí a spojila svobodu se zodpovědností. Vybrala si přístup Marie Montessori a začala ho studovat do hloubky.

2010

Jsme na to dvě

Táňa hledala někoho s podobnou vizí a s chutí do práce. V komunitním centru Palouček se potkaly s Bělkou a nabídly dětem jedno dopoledne týdně v duchu Montessori. Dále studovaly, četly, vyráběly pomůcky, založily občanské sdružení a byly připravené na další krok.

2011

První školka v Nádražní ulici v Mnichovicích

Předjednaný pronájem v domku v Nádražní ulici nevyšel, naštěstí jsme se během tří dnů domluvily na prostorách po rodinném centru Přístav. Postupně jsme zapisovaly přihlášené děti a připravovaly letní program. Když poprvé přišly děti, moc se jim líbily pomůcky. Věděly jsme, že jsme na dobré cestě, a podaly jsem žádost o zápis do Rejstříku škol.

Když jsem začala pracovat ve školce v Mozaice, byla na začátku svého vzniku. Už tehdy mi ale přišla jiná, než ostatní školky. Byla opravdová a laskavá a já cítila obrovskou chuť podílet se dál na jejím vývoji a být toho všeho součástí

Denisa, učitelka ve školce
2011

První stěhování

Během chladných podzimních dní se ukázalo, že prostory nejsou pro školku vhodné. Díky pomoci rodičů jsme se během víkendu zvládli přestěhovat do domku ve Švermově ulici. Všechny učitelky byly úžasné, pracovaly s nadšením, vedly odpolední kroužky a platy byly opravdu mizerné. Práce s dětmi nás nabíjela a vzájemně jsme se podporovaly.

09/2013

Otevření první třídy ZŠ

Rekonstrukce plánovaných prostor pro školu se protáhla a my jsme týden před otevřením školy napnuli síly, abychom našli náhradní prostory. Na třídní schůzku přišli tatínci s vrtačkami a v pondělí byla třída připravená. Táňa s Pavlínou, Luckou B. a Bělkou vzaly dohromady všechny své znalosti a hlavně nadšení, děti se připojily a třída skvěle fungovala.

2013-2014

Podle Marie Montessori a v angličtině

Od roku 2011 naši učitelé postupně absolvovali tréninky Association Montessori Internationale (AMI), třídy se začaly proměňovat. Ve škole i ve školce se mluvilo česky i anglicky. Stěhování školy z jedné budovy do druhé během Vánoc jsme v tom shonu zvládli bez velkého rozmýšlení.

09/2014

Další stěhování

Bylo jasné, že školka se školou potřebují být pohromadě. Projížděli jsme okolí, reagovali na inzeráty, jednali s majiteli, připravovali stavbu s investorem. Po dalším půl roce se škola stěhovala do třípokojového bytu v rodinném domě ve Strančicích a trvalejší řešení bylo zatím v nedohlednu.

09/2015

Hotel Myšlín

Další rok bez prostor zkolaudovaných pro školu jsme neměli šanci finančně přežít. Mozaika stála na pokraji zániku. Táňa obvolávala ředitele škol, aby věděla, že by děti měly kam přestoupit. Věděli jsme o krásném místě. Hotel Myšlín. Více než půl roku jsme veškeré síly napínali tímto směrem.

Usínala jsem a budila se jen s tím, abychom vše zvládli a měli k 1. září kolaudaci. Místo toho, abych první školní den strávila ve třídě se synem, který nastupoval do první třídy, jela jsem na Městský úřad s potvrzeními a listinami…

Zdeňka, ekonomka

Táňa mi ukázala nové prostory. Překrásné! A obrovské a ta zahrada – byla jsem úplně očarovaná. Zároveň jsem měla strach, abychom celou budovu i zahradu zvládli připravit.

Martina, učitelka nejmenších dětí
2017

Otevření programu pro dospívající

Byli a stále jsme jedna z mála škol v Evropě, která umožňuje studentům od 12 do 15 let prožívat to, co pro ně navrhla Marie Montessori – studenti se o sebe dokáží postarat, bydlí spolu, společně hospodaří, pečují o zahradu a zvířata, vaří si, uklízejí, a při tom se učí vše, co je potřeba.

2018

Setkávání se seniory

Pořádáme kulturní akce a workshopy, spolupracujeme s místním domovem seniorů, otevřeli jsme mezigenerační program, jehož cílem je zprostředkovat pravidelná setkávání dětí a seniorů. Stali jsme se Montessori centrem kolegiální podpory pro Středočeský kraj.

2018

Spolupráce se zahraničními lektory

Naše pozvání přijaly trenérky a mentorky zahraničních AMI kurzů. Do školky přijíždí Elina Rautasalo a Steve Hughes, do školy o půl roku později Carla Foster. Naši učitelé dostávají potřebnou podporu a rady, jak se mohou dál ve své práci zlepšit. Jejich vlídnost a laskavost jsou pro nás vzorem.

Náš příběh píšeme dál, v té krásné budově v Myšlíně jsme dodnes. Mozaika už dávno není ta malá rodinná školka, někteří lidé odešli, noví přišli. Jsme stále na cestě, naše vize je společná. Mozaika se vyvíjí, dozrává a roste. Jsem šťastná, že jsem byla počátku u toho.

Martina, učitelka nejmenších dětí,
2019

Mezinárodní Montessori workshop

Naši dospívající hostili v Mozaice stovku dospělých z několika kontinentů, kteří se přijeli dozvědět více o fungování Montessori pro adolescenty.

Přečíst článek
2019-2020

Česká školní inspekce

Podařilo se nám ukázat a obhájit fungování autentické Montessori školky, školy i programu pro dospívající včetně komunitního života a bydlení v Mozaice.

2020

Máme první absolventy

Naši první deváťáci se úspěšně dostali na školy, na které chtěli.

Náš příběh píšeme dál, v té krásné budově v Myšlíně jsme dodnes. Mozaika už dávno není ta malá rodinná školka, někteří lidé odešli, noví přišli. Jsme stále na cestě, naše vize je společná. Mozaika se vyvíjí, dozrává a roste. Jsem šťastná, že jsem byla na počátku u toho.

Denisa, učitelka ve školce
2021

Dospívající na celorepublikové konferenci

Naši sedmáci, osmáci a deváťáci vysvětlovali fungování Montessori programu během panelové diskuse před 300 účastníky na celorepublikové konferenci na téma formativní hodnocení.

Přehrát video z konference