Help me to do it by myself.

What is Montessori?

Děti jsou od přírody zvídavé.

Každé dítě má chuť napodobit nejdříve své rodiče a potom své okolí, aby se o sebe dokázalo postarat. Nejdříve dětem pomáháme v samostatnosti, nabízíme smyslové pomůcky a ukazujeme, jak se domluvit s ostatními.

Přibližně v šesti letech si děti dokáží už leccos představit a zajímá je téměř všechno o lidech i o světě. Bohatě toho využíváme.

Dospívajícím umožňujeme vyzkoušet si dospělý život na nečisto a využívat při tom akademické znalosti.

History

Maria Montessori

Montessori method is based on the ideas of Maria Montessori, an Italian doctor and pedagogue. She began developing her concept of working with children in 1897. She believed that children spontaneously want to explore the world around them and learn new skills. Above all, to build their healty development they need a safe, supportive and stimulating environment.

1870

Born in Italy.

1897-98

Audits courses in pedagogy at the University of Rome; reads all major works in educational philosophy over the past 200 years.

1901

Visits elementary schools to do anthropological research.

1909

Gives the first training course in her method to about 100 students in Città di Castello.

1928

The book Das Kind in der Familie, based on lectures she gave in 1923 in Vienna, is published.

1929

In conjunction with her son, Mario, founds the Association Montessori Internationale (AMI).

1933

The Nazis systematically destroy the Montessori movement in Germany, closing all Montessori schools.

1936

General Franco's coup.
The Netherlands becomes her home.

1939

Departs for India with Mario to run a three-month training course.

1946

The war over, Maria and Mario Montessori return to Europe.

1948

Supervises the opening of a model school up to age twelve.
From Childhood to Adolescence – this book sets out Maria Montessori's concepts for the elementary and adolescent education.

1952

Maria Montessori dies at the age of 81 in the Netherlands.

1896

Becomes one of the first women to obtain s Doctor of Medicine degree from the University of Rome.

1900

Works at the psychiatric clinic in Rome.
Experiments at the model school with the materials to stimulate the senses.

1907

First Children's House (Casa dei Bambini) is opened.

1911

The Montessori method is already being put into practice in English and Argentinean schools and is beginning to be introduced into Italian and Swiss primary schools.
Model schools set up in Paris, New York, and Boston.

1931

Mahatma Gandhi visits Montessori schools in Rome.

1934

After conflicts with the fascist system, all Montessori schools in Italy "cease to exist ... in a single day".

1937

Sixth International Montessori Congress in Copenhagen; the theme is "Educate for Peace." Montessori delivers several lectures later callected in Education and Peace.

1940

Italy enters World War II on the side of the Germans.
The Montessoris are not allowed to leave country until the war is over.

1947

Assistants to Infancy work initiatied in Rome.

1949

First nomination for the Nobel Peace Prize (again in 1950 and 1951)

Principles

Montessori is based
on 4 basic principles

Montessori přístup nám dává smysl. Proto jsme ho v naší škole převzali za svůj. Pomáháme dětem naplno rozvíjet to, v čem jsou šikovné. Podporujeme je, aby se nebály každý den zkoušet nové věci. Při práci vycházíme z těchto principů:

Mutual
respect
Freedom
and responsibility
Respect for the child's developmental needs
Supportive and stimulating environment
Předsudky a mýty

Slovo Montessori se používá
pro leccos

Montessori přístup podporuje rozvoj dítěte, nikoli jeho rozmary.

Individuální přístup pro nás znamená pozorovat dítě, znát vývojové období a období zvýšené citlivosti, ve kterém se právě nachází, vědět, jaké jsou jeho zájmy a talenty, aktuální duševní a fyzický stav. To nám umožňuje podpořit rozvoj každého dítěte. Ve třídách pak může každé dítě pracovat s jinou pomůckou, na různé úrovni, s kým potřebuje.

Společenské dopady

Studenti Montessori škol mají trochu jiný přístup ke světu a lidem kolem sebe

  • Batolata si užívají příjemné pocity spojené s tím, že se o sebe dokážou postarat. Servírují si sami jídlo, včetně ubrousku a porcelánu. Dokážou si připravit svačinku a podělit se o ni.
  • Děti ve školce se učí porozumět ostatním a najít společné řešení. Společně pečují o prostředí třídy včetně rostlin a králíčka. Mají možnost připravit čaj a pozvat spolužáka nebo třeba maminku na čajový dýchánek.
  • Školáci pravidelně čistí les v okolí školy, vytvářejí adventní stezku pro celou komunitu, vzájemně si pomáhají a společně hledají řešení pro dobré soužití. Každý den věnují čas péči o třídu, utírají prach, luxují, perou...
  • Dospívající hledají v každodenním společném životě cestu k soběstačnosti, vaří si z vlastní vypěstované zeleniny, chovají slepice a včely. Pečují i o udržitelnost v rámci komunity, podporují re-use výplňových materiálů a krabic zajištěním sběru a komunikací se zájemci o další využití.
To chci pro své dítě
Říkají o nás

Zkušenosti dětí, rodičů a okolí

Rodiče

„My, rodiče, oceňujeme celkový přístup k dětem, zachování jejich individuality a respektující prostředí, které je navíc pomáhá dále rozvíjet.”

„I believe our son loves the outdoor space and the open air activities a lot. Also the interraction with other kids and the friendly atmosphere of children and teachers.”

Rodiče

„My rodiče oceňujeme individuální přístup k dětem a jejich potřebám a dále vybavení školky, které je zcela odlišné od "klasických" školek. Děti mají rády především rozlehlou zahradu, která nabízí spoustu možností k pozorování přírody.”

Rodiče
Student

„Jsem ráda za tuhle školu, je tu super kolektiv a dobrý zaměstnanci se super přístupem. Učitelé nás ve všem podporují a pomáhají. Tohle není normální škola a není horší, je o dost lepší. Do školy se ráno těšíme a baví nás to tu. Všichni odtud máme super zážitky a nejlepší vzpomínky. Tahle škola nám umožňuje chovat slepice, včely a starat se o zahradu. Ve studentském programu se nenudíme, každý týden se něco naučíme a zažijeme spoustu srandy.“

Ami, 7. ročník (2019)

Mozaika pro mne byla jeden z důvodů, proč jsme se přestěhovali z Prahy a zároveň jeden z důvodů, proč toho nelituji. Vše dopadlo dobře a Mozaika je nyní už 4. rokem naší každodenní součástí. Stále cítím velké štěstí a pokoru, že můžeme být součástí komunity, kterou vytváří. Vzájemně budujeme pocit sounáležitosti a důvěry. Celé hodnocení

Andrea, rodič
Rodiče

„Když jsme pro děti z Mozaiky chystali program, překvapilo nás, jak byly samostatné, uvědomělé a jak dospěle a přitom spokojeně působily. Rády a s chutí se zapojovaly do péče o zahradu i stříhání vrbových prutů. Uklízely po sobě, sami si dělaly procházky kolem rybníka a přitom se nikdo nevrhal do vody. A když si kluci potřebovali nabrat vodu do kbelíku, přišli nám o tom říct a domluvit se, jestli to nevadí.“

Žaneta Tušerová,
výrobce živých staveb z proutí
Okolí

„Respekt - Svoboda - možnost uplatnit svůj talent - možnost ovlivnit to, co se děje ve škole.”

Rodiče

“Způsob hodnocení pokroku dítěte, věkově smíšený kolektiv, volba činností, individuální pokrok dítěte.”

Ami, 7. ročník (2019)
Rodiče

„Děti říkají pobyt venku, pro nás dospělé perfektní komunikace se školou.”

Rodiče
Blog

Píšeme o Montessori

Další články →
No items found.